W środę 10 września 2020 roku wychowankowie Internatu ZSR Grabonóg dołączyli do ogólnopolskiej, organizowanej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, akcji – „Narodowe czytanie”.

Celem organizowanej od 2012 roku akcji jest promocja czytelnictwa i upowszechnianie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Lekturą tegorocznej edycji była "Balladyna” Juliusza Słowackiego, która należy do utworów scenicznych najczęściej granych w polskich teatrach.

Z tej okazji grupa wychowanków naszego Internatu, w klimatycznej scenerii podworskiego parku, z podziałem na role, czytała fragmenty „Balladyny”.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna.

Balladyna wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.