W dniu wczorajszym niestety nie zabrzmiał ostatni dzwonek. Nauczanie zdalne zmieniło warunki naszej pracy. Za nami kolejny rok szkolnej edukacji. Niebawem udamy się wszyscy na zasłużony odpoczynek.

Szanowni Samorządowcy, Wielebni Księża Filipini, Dostojni Rodzice, Kochani Uczniowie i Absolwenci, Drodzy Koleżanki i Koledzy Nauczyciele i Pracownicy Szkoły…

"Niech żyją wakacje,
Niech żyje pole i las,
I niebo i słońce,
Wolny, swobodny czas..."

Ostatni dzień roku szkolnego zawsze wyzwala w nas pozytywne uczucia, ogarnia nas radość, a nawet euforia, że już za chwilę rozpoczyna się wspaniały czas wakacji. Jestem przekonana, że już w tej chwili Wasze głowy są pełne pomysłów, jak spędzicie ten wyjątkowy czas.  Czekają na Was piękne miejsca, wspaniałe przygody, rodzina i przyjaciele. Wyobrażam sobie  błysk w oczach nauczycieli i rodziców, którzy marzą o przestawieniu zegara na tryb wakacyjny.  Udane, szczęśliwe wakacje to wakacje bezpieczne, szczególnie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie ekspansywnego działania niewidzialnego, śmiertelnie niebezpiecznego wroga, dlatego bądźcie przezorni, rozsądni, przestrzegajcie zasad, nie obawiajcie się używać słowa „nie” w sytuacjach namawiania Was do lekceważenia reguł sanitarnych,  do wykonywania czynów złych, niebezpiecznych. Zachowajcie ostrożność, przestrzegajcie wskazówek i rygorów dotyczących ochrony Waszego zdrowia nad wodą, w górach, w miejscach natężonego ruchu. Zawsze, gdy czujecie zagrożenie, zwracajcie się o pomoc do osób, które darzycie zaufaniem lub do instytucji, które dobrze znacie: policja, straż pożarna, służby medyczne. Liczę na Waszą wiedzę i umiejętności.

Wróćcie z wakacji zdrowi i szczęśliwi w nowym roku szkolnym.

W dniu wczorajszym niestety nie zabrzmiał ostatni dzwonek. Nauczanie zdalne zmieniło warunki naszej pracy. Za nami kolejny rok szkolnej edukacji. Niebawem udamy się wszyscy na zasłużony odpoczynek. Bardzo się cieszę, że podobnie jak w ubiegłych latach był to czas przede wszystkim bezpiecznej pracy młodzieży pod troskliwą opieką wychowawców i nauczycieli. Czas spędzony wspólnie w murach naszej szkoły zostanie na pewno w pamięci każdego z nas. Nauczyciele i wychowawcy jak co roku odkrywali Wasze talenty, służyli ogromna pomocą,  motywowali do działania i wytężonej pracy, abyście byli dobrze przygotowani do wyzwań, jakie niesie współczesny świat. A Wy,  drodzy uczniowie, odwdzięczaliście się na co dzień solidną pracą, ogromnym zaangażowaniem w szkolne życie i godnym reprezentowaniem szkoły poza jej murami w różnego rodzaju akcjach czy konkursach, zawodach sportowych, często uzyskując bardzo dobre wyniki. Dlatego najlepszym uczniom, wychowawcy wręczą nagrody, dyplomy i wyróżnienia. Będziemy dziękować i gratulować najlepszym.

Ale zdając sobie sprawę, że każdy z Was ma różne możliwości, mniejsze lub  większe, ponieważ jednym nauka przychodzi łatwiej, innym trudniej, dziś, moim zdaniem, każdy uczeń odniósł sukces i zasługuje na wyróżnienie za swoje osiągnięcia.

Trzeba jednak pamiętać, że nie byłoby tak dobrych wyników i Waszych sukcesów, nie byłoby tak dobrej atmosfery w szkole, wzorowych relacji, tylu ciekawych przedsięwzięć,  gdyby nie Wasi rodzice. Dlatego w tym miejscu pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za trud wychowawczy, który wkładacie każdego dnia w wychowanie swoich pociech oraz za to, że zawsze możemy na Państwa liczyć. Wszystkim rodzicom, na przede wszystkim Radzie Rodziców szkoły, serdecznie dziękuję.
Pragnę również podziękować moim koleżankom i kolegom nauczycielom, wychowawcom oraz pracownikom szkoły. Z różnych powodów nie był to dla nas łatwy rok. Tym bardziej dziękuję Wam za podejmowany w codziennej pracy wysiłek. Zdalne nauczanie nie było ani łatwe, ani przyjemne. Wymagało nowych umiejętności oraz warunków technicznych, często niesfornie utrudniających uczniom i nauczycielom kształcenie. Dziękuję za to, że dbacie zarówno o edukację naszych wychowanków, jak też o ich bezpieczeństwo. Dziękuję za wszelkie podejmowane inicjatywy, także te mniej zauważalne, ale składające się na budowanie pozytywnego wizerunku szkoły. Praca nauczyciela w dobie słabnącego autorytetu tego zawodu nie jest łatwym zadaniem.

Drodzy Uczniowie w Waszej szkolnej wędrówce towarzyszyli Wam nauczyciele i wychowawcy, wspaniali ludzie, którzy nie tylko dbali o Waszą edukację, ale opiekowali się Wami w każdej sytuacji (nawet wtedy, gdy uważaliście, że jesteście już wystarczająco dorośli), starali się wspierać Was, Waszych rodziców w kwestiach wychowawczych.

Pozwólcie, że przypomnę  nazwiska waszych wychowawców:

Pani Monika Janicka, Pani Magdalena Kasperek, Pani Romana Korytna, Pani Magdalena Wawrzyniak, Pani Edyta Nowaczyk, Pani Maria Paul Sikora, Pan Krzysztof Bogusz , Pan Zbigniew Klimański, Pan Rafał Twardy.

Podziękowania należą się również pozostałym nauczycielom i pracownikom Szkoły, którzy  ze wszystkich sił starali się  wyposażyć Was w wiedzę, umiejętności, wskazywali uznany świat wartości. Najlepszym prezentem, myślę, dla nauczycieli i pracowników będą Wasze miłe uśmiechy i szacunek jako wyraz wdzięczności dla wszystkich Państwa. Wszystkim bardzo dziękuję.

Każdemu należy się zasłużony wypoczynek. Po całorocznym wysiłku, koniecznym wydaje się napełnienie i ciała i ducha słońcem, siłą, pozytywną energią,  która pozwoli dobrze pracować w kolejnym roku szkolnym.

Dzisiaj chcę przekazać wiadomość, która pewnie jest już znana, że wśród naszej społeczności nie pojawię się w swojej dotychczasowej roli. To jest mój ostatni dzień zakończenia roku szkolnego. I jeden z ostatnich dni mojej pracy zawodowej.

Pożegnania są zawsze trudne, zwłaszcza, gdy żegnają się ludzie, którzy przez wiele lat tworzyli jedną, wielką szkolną rodzinę. Trudno uwierzyć, że moje lata pracy minęły tak szybko. Pamiętam początek swojej pracy doskonale, pierwsze dni mojego pobytu w szkole, blaski i cienie codziennych zmagań na zajęciach szkolnych, wspólne imprezy, wyjazdy, zabawy. Znam Wasze charaktery, humory, dobre i złe zwyczaje  a Wy znacie moje. Wspólnie przeżywaliśmy chwile sukcesów, słabości, porażek. Ale cóż, coś się kończy, aby zaczęło się coś innego, czekają mnie nowe wyzwania,  a Was coraz bardziej dorosły świat. Uczcie się dokonywać mądrych wyborów, które pozwolą spełnić Wasze oczekiwania i marzenia.

Nowe wyzwania w życiu każdego człowieka, dziecka czy dorosłego wywołują obawy i strach. Mam tego świadomość ale, jak mówił Mały Książę, „strach trzeba oswoić
i zaprzyjaźnić się z nim”. Kolejne etapy życia kiedyś się kończą, ale zaczyna się coś nowego. Warto ciągle cieszyć się darem życia i pisać tego życia ciąg dalszy. Trafnie Wisława Szymborska napisała, że „księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie”.  Pragnę podziękować wszystkim za wieloletnią współpracę, za każdy dzień, kiedy mogłam być w tej szczególnej szkole z Wami, drodzy uczniowie, i z Wami, koleżanki i koledzy, tak byli jak i obecni. Jak już wspomniałam, jest czas początku i czas końca - dla mnie dzisiejsze zakończenie roku szkolnego jest szczególne, jesteście ostatnią grupą uczniów, których żegnam jako dyrektorka szkoły, jako nauczycielka. Nadszedł dla mnie czas odejścia na emeryturę, w tej szkole przepracowałam 40 lat i na Wasze ręce chciałam złożyć podziękowanie wszystkim, którzy przez lata jako uczniowie tej szkoły dodawali mi sil, sprawiali, że wierzyłam w wartość pracy nauczyciela, że z olbrzymią satysfakcją patrzyłam, jak radzą sobie w życiu jako absolwenci i często, już jako ludzie dorośli, spotykając mnie, bardzo ciepło mówili o latach spędzonych w szkole. Dziękuje Wam, Waszym rodzicom, dziękuję całemu zespołowi nauczycieli i pracowników szkoły. Miałam to szczęście, że w swojej pracy zawodowej spotykałam ludzi naprawdę życzliwych i otwartych. Bardzo dziękuję osobom z nadzoru pedagogicznego, które jako przedstawiciele władz oświatowych zawsze z ogromna życzliwością, tak po prostu, po ludzku, pomagali rozwiązywać problemy. Dziękuję władzom samorządowym Powiatu Gostyńskiego – Radzie Powiatu Gostyńskiego i Zarządowi Powiatu, Starostom Powiatu - Andrzejowi Pospieszyńskiemu, Robertowi Marcinkowskiemu, Wicestaroście Januszowi Sikorze, Skarbnikowi Powiatu Eleonorze Gościniak, Naczelnikom Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych: Krzysztofowi Nowaczykowi i Markowi Smektale. Dziękuję moim koleżankom i kolegom, dyrektorom szkół prowadzonych przez Powiat Gostyński, którzy dzielili się ze mną swoimi umiejętnościami, wiedzą, doświadczeniem i nigdy nie odmówili pomocy.

Dziękuję także wszystkim, z którymi współpracowałam, realizując zadania kształcenia zawodowego: pracownikom naukowym, szefom jednostek organizacyjnych ze sfery rolnictwa oraz innych organizacji nauki, oświaty i kultury. Ze szczerego serca Wam dziękuję.

Bardzo ceniłam sobie zawsze współpracę z Kongregacją Świętego Filipa Neri . Słowa wdzięczności kierują więc na ręce obecnego superiora,
ks. Marka Dudka, oraz superiora księdza dr Zbigniewa  Starczewskiego, księdza proboszcza Dariusza Dąbrowskiego i naszych byłych szkolnych duszpasterzy na ręce obecnego, ks. Pawła. Bóg zapłać! Dziękuję księdzu Proboszczowi za modlitwę i odprawione msze święte na naszych zjazdach i rekolekcjach. Na co dzień bardzo odczuwałam opiekę Bożą, a szczególności opiekę błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.

Dziękuję nauczycielom - byłym i obecnym współpracującym w szkole. Dzisiaj grono naszej szkoły to w większości ludzie młodzi. Chciałabym podziękować im wszystkim za współpracę. Bardzo dziękuję też za współpracę byłym i obecnym pracownikom administracji i obsługi szkoły. Doskonale wiem, jak wielki jest ich trud, pozostający najczęściej w cieniu podstawowych zadań szkoły. Chciałabym podziękować tym, którzy pracowali tu wcześniej, a teraz są już na emeryturze. Ludzie ci oddali szkole cały swój pedagogiczny talent, wiedzę, najlepsze lata swojego życia, potrafili stworzyć w szkole niepowtarzalną atmosferę, jakiej zazdrościły nam inne grupy, a przede wszystkim byli to ludzie, o których mogę powiedzieć słowami poety:  „mieli tak za tak, nie za nie, bez światłocienia".

Dziękuję Wam Koleżanki i Koledzy.

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele .

Często jest tak, że nie wiemy, co zrobić ze swoim życiem, obecnym, czy przyszłym i nie zwracam się tylko do młodych, lecz również do osób dorosłych, bo przecież nie jest tak, że kiedy już mamy wspaniałą rodzinę, dom, dobrą pracę, to wszystko idzie po naszej myśli i nasz cel został osiągnięty. Mówimy: „ teraz jestem w miejscu, w którym powinienem być” albo: „ poziom, który reprezentuje jest satysfakcjonujący”.

Jak mawiał Bruce Lee: „ jedyną droga do rozwoju jest ciągłe podnoszenie poprzeczki”. Chcę powiedzieć, że nie możemy się zatrzymywać na pierwszej mecie naszego życiowego biegu, wyznaczajmy sobie nowe szczyty do zdobycia,  a kiedy już wejdziemy na wierzchołek tej góry za wyzwanie obierzmy zejście do jej stóp.
„Cierpliwość, wytrwałość i pot tworzą niepokonaną kombinację sukcesu”. Napoleon Bonaparte.

Wy młodzi i Wy niewiele starsi, musicie mieć swoje własne biegi, mogą to być sprinty, które osiągniemy przy mocnym krótkim spięciu mięśni, a mogą to być maratony, w które trzeba włożyć więcej wysiłku, lecz, kiedy otrzesz pot z czoła i powiesz sobie: „zrobiłem to, udało się”, wtedy poczujesz, że było warto.
Kończąc, chcę odnieść się do wiersza pt.: „dobre rady, mądre zdania”. Pragnę powiedzieć, że na naszej życiowej drodze będzie wiele osób, które będą wiedziały „lepiej od was”.  Nie mówię, nie słuchajcie tych ludzi, mówię przysłuchujcie się wielu podpowiedziom, szukajcie autorytetów, analizujcie, wyciągajcie wnioski, myślcie, bo nikt za was tego nie zrobi, używajcie głów, jeśli nie chcecie, aby ktoś inny używał ich za Was.

Teraz jednak czeka was wszystkich czas najwspanialszy i najradośniejszy – wakacje. Życzę , aby były udane, pełne wrażeń i dobrych emocji!n Odpoczywajcie bezpiecznie, nabierajcie sił do dalszej nauki i pracy.

Przed Wami wakacje, okres wypoczynku i zabawy. Życzę Wam, aby były udane, pełne wrażeń i nowych przyjaźni. Ciesząc się nimi nie zapominajcie o bezpieczeństwie, zdrowiu i przestrzeganiu zasad dobrego wychowania”.
 
 „CZAS WAKACJI NADSZEDŁ!”
 
Z pozdrowieniami
 
Bożena Ryczkowska
Dyrektor Zespołu