"Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta" autorstwa Anny Jaklewicz, podróżniczki, archeolog i antropolog. Pod takim tytułem odbyło się spotkanie w Bibliotece Publicznej w Gostyniu. Uczestniczyły w nim uczennice z klasy I TŻ.

Prelegentka przeniosła nas na kontynent azjatycki do Chin. Przedstawiła rożne grupy etniczne żyjące w tym kraju pokazując jak żyją, czym się zajmują i w jaki sposób świętują. Wyjaśniła słuchaczom skąd w tytule jej książki kolor indygo i jaki to kolor. Okazało się, że ten ciekawy granatowo-fioletowy odcień powstaje w wyniku barwienia tkanin wyciągiem roślinnym do którego dodaje się naturalne składniki występujące w kuchni. Kobiety z takiej tkaniny szyją ubrania ozdabiając je haftem. Autorce kolor ten skojarzył się również z niebem w tym rejonie świata.

Podróżniczka pokazała uczestnikom spotkania piękne fryzury kobiet z prowincji Miao, biżuterię ważącą kilka kilogramów, "królestwo kobiet", w którym brak tradycyjnych małżeństw, chińskie wesele oraz pogrzeb, niekonwencjonalne przysmaki tj. zupa z węża przyrządzona na miejscu, czy suszona siedmioletnia wieprzowina.

Wysłuchaliśmy koncertu fletowego w wykonaniu mężczyzn rywalizujących ze sobą wiosek. Widzieliśmy niezwykłe domy z ziemi oraz przepiękne tarasy ryżowe wpisane na listę UNESCO.