Realizując program MEiN „Poznaj Polskę”wg projektu ministra Przemysława Czarnka, uczniowie różnych klas ZSR Grabonóg wyjechali na wycieczkę do Torunia. Dzięki niej mieli szanse poznać jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych polskich miast sięgających historią okresu średniowiecza, które pełne jest zabytków oraz nowoczesnych obiektów kultury i nauki.

Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Parku Pamięci Narodowej. W tym miejscu na 100 trzymetrowych postumentach ustawionych w wyłożonej granitem alei, tworzącej kontur Polski, wypisanych jest 16 tysięcy nazwisk Polaków, którzy w czasie II Wojny Światowej ratowali Żydów przed śmiercią. W oddzielnej przestrzeni, również na konturze Polski, umieszczonych jest 16 postumentów upamiętniających 2345 sióstr zakonnych, które niosły ratunek żydowskim braciom. Ważnym obiektem w Parku jest pawilon-mauzoleum o symbolicznej nazwie „Polska krwią uświęcona”. Na środku mauzoleum umieszczono pietę, która jest kopią tej z bazyliki watykańskiej, dłuta Michała Anioła.

W części zachodniej parku uczniowie mogli zobaczyć dwie tężnie solankowe. Młodzież nawiedziła także Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

 

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Popularyzacji Kosmosu. Wizyta w Planetarium została podzielona na trzy części. Pierwsza to Baza MARS, czyli interaktywna przestrzeń zaaranżowana w formie bazy kosmicznej, gdzie uczniowie niczym członkowie załogi statku kosmicznego mieli do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią i wykonać powierzone im zadania. Ich misją było nie tylko monitorowanie stanu Bazy, ale także usuwanie drobnych awarii, badanie próbek gruntu „Czerwonej Planety” czy właściwe gospodarowanie energią.
Baza MARS okazała się nie tylko nowoczesną i multimedialną przestrzenią, która uczy, ale i inspiruje, rozwija umiejętności oraz pobudza kreatywność i zapewnia dobrą zabawę!

Wystawa GEODIUM poświęcona jest Ziemi, jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc.

Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów.

Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znajdą tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka.

Uczniowie mogli przekonać się na jakiej zasadzie działają: pole magnetyczne, trzęsienia Ziemi, konwekcja, atmosfera Ziemi, efekt Coriolisa, płyty litosferyczne, cyklony i tornada, spłaszczenie planet, zorza polarna.

Na koniec w sali Planetarium młodzież obejrzała film o budowie Wszechświata, najbardziej popularnych gwiazdozbiorach oraz tajemnicach planet i galaktyk.

 

W dalszej części wycieczki, spacerując po starym mieście, uczniowie zobaczyli słynną Krzywą Wieżę. Baszta stała się słynna dzięki jej charakterystycznemu odchyleniu od pionu. Szczyt wieży w stosunku do podstawy wysunięty jest aż o 1,4 m! Uczniowie mogli odczuć sami to odchylenie stając pod jej ścianą. Na ulicy Żeglarskiej młodzież zobaczyła – Katedrę śś. Janów, budowaną od połowy XIII w. przez ok. 200 lat.

Gdzie w Toruniu najłatwiej o odpowiedzi na pytania o najsłynniejszego, polskiego astronoma, i to nawet te najtrudniejsze? Podpowiadamy: w Domu Mikołaja Kopernika! Brzmi to, jak oczywiste stwierdzenie, ale adres Kopernika 15/17 z początku może wyglądać niepozornie na tle innych gotyckich budowli. Tam także trafiliśmy zwiedzając miasto. Dalszym punktem na trasie naszego zwiedzania był Rynek Staromiejski. Na tym niemal idealnie kwadratowym placu, zobaczyliśmy ważne toruńskie zabytki – pomnik Mikołaja Kopernika i Ratusz.