P. Edyta Nowaczyk wzięła udział w szkoleniu pt. Nowe trendy w Cukiernictwie. Torty i dekoracje. Zdobyty certyfikat i związane z nim doświadczenie przekazywać będzie uczniom podczas zajęć praktycznych w ZSR Grabonóg.

Słodkości widoczne na załączonych zdjęciach nie tylko pięknie i estetycznie wyglądały, ale także wyśmienicie smakowały. Nauczyciele ZSR w Grabonogu mieli okazję przekonać się o tym po powrocie ze szkolenia swojej koleżanki, nauczycielki przedmiotów żywieniowych.

Szkolenie odbyło się w dniach 20-21.09.21 r. w firmie P.AN Centrum Słodkiej Dekoracji w Poznaniu. Prowadzone było przez Małgorzatę Weber – Mistrza Karmelarstwa Artystycznego, przewodniczą jury europejskich konkursów cukierniczych, autorkę popularnych poradników i podręczników branżowych. Tematem były „Nowe trendy w Cukiernictwie. Torty i dekoracje”. Podczas szkolenia nauczyciel poznał najnowsze techniki sporządzania tortów naked cake, drip cake, torty 3D, słodkich monoporcji oraz zdobnictwa cukierniczego w profesjonalnie wyposażonej sali szkoleniowej. Do wykończenia ozdób z masy cukrowej został wykorzystany aerograf.