Tradycja jarmarków świątecznych ma w Niemczech swoją niezwykle bogatą historię. Od wielu lat w całym kraju miejskie szarości zostają porzucone na rzecz ciepłych, różnokolorowych barw bożonarodzeniowych lampek i ręcznie wykonywanych ozdób, a po ulicach rozprzestrzenia się cudowny zapach światecznych potraw.

Uczniowie ZSR Grabonóg odwiedzili w tym roku dwa jarmarki. Jedna grupa udała się na północ - do Berlina, druga na południe – do Drezna.


Berlin


Podczas pobytu w Berlinie uczniowie zwiedzili gmach Bundestagu, z którego kopuły mogli podziwiać panoramę niemieckiej stolicy. Dodatkową atrakcją było Niemiecki Muzeum Techniki eksponujące osiągniecia w dziedzinie szeroko rozumianego transportu.

W dawnym Parlamencie Rzeszy

Bundestag - neorenesansowy budynek został zbudowany w latach 1884–1894 według projektu Paula Wallota. Do 1918 roku obradował w nim parlament II Rzeszy Niemieckiej. W latach 1919–1933 odbywały się tu posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej. Gmach doznał poważnych uszkodzeń wskutek pożaru w 1933 r. oraz w wyniku działań wojennych. Został odbudowany w zmodernizowanej formie w latach 60. XX wieku przez Paula Baumgartena i przebudowany po zjednoczeniu Niemiec w latach 1991–1999 według projektu Normana Fostera.

Niemiecka myśl techniczna

Niemieckie Muzeum Techniki zawiera wiele eksponatów dotyczących historii techniki. Pierwotnie muzeum kładło największy nacisk na transport kolejowy, obecnie prezentuje wiele gałęzi przemysłu. W 2003 zostało otwarte nowe skrzydło poświęcone transportowi wodnemu oraz lotniczemu. Muzeum posiada też osobny przylegający budynek (z osobnym wejściem), w którym znajduje się interaktywna wystawa nazwana Spectrum.


Drezno


W drodze do Drezna uczniowie zwiedzili Muzeum Porcelany w Miśni, a w samym Dreźnie rodową siedzibę Wettinów – Zwinger.

Miśnieńska porcelana

W 1709 roku pierwszą udaną masę porcelanową uzyskał w laboratorium Johann Friedrich Böttger. Był on zdolnym alchemikiem, który przybył do Drezna z Berlina i początkowo pracował nad sztuką wyrobu złota z metali nieszlachetnych.
W latach 1733–1756 miśnieńska manufaktura przeżywała największy rozkwit. Stało się tak za sprawą przybycia do Miśni kreatywnego i pracowitego rzeźbiarza Johanna Joachima Kändlera. Był on projektantem licznych figurek przedstawiających postacie i zwierzęta.
Wytwórnia miśnieńska działa do dzisiaj. Jako jedna z nielicznych kontynuuje tradycję manufakturowej, rzemieślniczej produkcji luksusowych przedmiotów

U władców Saksonii i Rzeczypospolitej

Zwinger, to późnobarokowy zespół architektoniczny znajdujący się w centrum Drezna, który zaliczany jest do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie

Pałac jest licznie zdobiony polskimi i saskimi symbolami związanymi z Augustem II Mocnym, królem Polski, wielkim księciem litewskim, elektorem Saksonii i arcymarszałkiem Świętego Cesarstwa Rzymskiego.