Uczniowie technikum rolniczego, 11 kwietnia 2019 roku, uczestniczyli w konferencji poświęconej uprawie uproszczonej i pasowej, która odbyła się na terenie Stadniny Koni Fiord w Młodzikowie k. Środy Wielkopolskiej.
Na początku prof. Tomasz Piechota z UP Poznań mówił o zaletach i ograniczeniach uprawy pasowej na różnych typach gleb i w uprawie różnych gatunków. Następnie doświadczenia praktyków w zakresie siewu pasowego przedstawili Artur Szymczak, dyrektor firmy Kuhn Maszyny Rolnicze.
Po wykładach teoretycznych odbył się pokaz pracy maszyn, w trakcie którego przybliżono poszczególne sposoby uprawy i siewu. Swoją ofertę prezentowało 13 producentów maszyn rolniczych.
Agro-Masz Salvis Z
Agregat Salvis Z oferowany jest w wersji 3 m. Na tej szerokości uprawianych jest 9 pasów, spulchnianych przez zęby rozmieszczone w dwóch rzędach w przedniej części agregatu. Maksymalna głębokość, na jakiej można pracować wynosi 35 cm. Za sekcją uprawową pracuje wał, który składa się z 9 opon. Sekcję wysiewającą stanowi 18 redlic dwutalerzowych o średnicy 340 mm. Za każdą redlicą pracuje rolka dociskowa o szerokości 50 mm. W każdym pasie uprawionej gleby wysiewane są dwa rzędy roślin. Odległość między nimi wynosi 12 cm, a między pasami wysiewanych roślin 21 cm. Zbiornik o łącznej pojemności 3800 l podzielony jest na 2 części. Do pierwszej, która wykonana jest ze stali nierdzewnej (1750 l) wsypuje się nawóz. Druga część zbiornika o pojemności 2050 l to zbiornik nasion. Aparaty dozujące nawóz i nasiona napędzane są elektrycznie. Siewnik Salvis wyposażony jest w system ISOBUS.
Agro-Tom ATSU
Siewnik ATSU firmy Agro-Tom ma szerokość roboczą 3 m. Pierwszą sekcję tworzy włóka z broną talerzową, na którą składają się dwa rzędy talerzy o średnicy 510 mm. Głębokość pracy talerzy oraz położenie włóki jest regulowane hydraulicznie. Za broną pracuje 12 dwutalerzowych redlic o średnicy 320 mm – służą one do wysiewu nawozów mineralnych. Maksymalna głębokość aplikacji nawozu (regulacja hydrauliczna) to 8 cm. Wzbogaconą o nawóz glebę ugniata wał oponowy, za którym pracują 24 dwutalerzowe redlice (średnica 320 mm) z kołem kopiującym (320/50 mm) i zagarniaczem. Jak podaje producent, agregat może pracować podczas siewu zbóż i rzepaku bezpośrednio w ściernisko, mulcz lub po orce, jednocześnie wysiewając nawozy mineralne.
Arbos Direkta
Direkta to siewnik przeznaczony do pracy na glebach z minimalną uprawą. Zbiornik podzielony jest na dwie części: do nasion i nawozu. Aparaty wysiewające napędzane są mechanicznie, a nasiona i nawóz transportowane są pneumatycznie. Prezentowany na pokazie zestaw będzie miał szerokość roboczą 4,5 m. Najważniejszym elementem siewnika jest redlica UST, której końcowy element wzmacniany jest węglikiem wolframu. Specjalnie opracowany kształt redlicy pozwala na umieszczenie nawozu centralnie poniżej nasion, co zapewnia im dobre warunki do wschodów i rozwoju w początkowej fazie wzrostu. Boczne skrzydełka redlicy unoszą glebę w czasie pracy, w to miejsce umieszczane są nasiona. Następnie gleba opada i przykrywa nasiona. Ostatnim elementem jest koło dociskowe.
Claydon Hybrid T4
Czterometrowy siewnik hybrydowy Claydon ma na celu jednoczesny wysiew nasion oraz nawozu. Centralnie umieszczone koła kopiujące poruszają się po niewzruszonej glebie między rzędami, bez najeżdżania na strefę wysiewu. W opcji są talerze faliste, nacinające glebę przed zębami lub dodatkowy przedni wał oponowy. Przednie amortyzowane zęby kruszą glebę, wzruszają ją i napowietrzają, tworząc kanał drenażowy i przestrzeń do wzrostu korzeni. Głębokość pracy przednich zębów można regulować w zakresie od 0 do 25 cm, np. dla roślin o głęboko sięgających korzeniach, jak rzepak. Z kolei 13 zębów wysiewających utrzymuje stałą głębokość wysiewu, przemieszczając się w glebie wzruszonej przez zęby przednie. Belki niwelujące i brony wyrównujące dbają o przykrycie nasion. Pojemność zbiornika wynosi 3500 litrów, dzielonych w proporcjach 60 do 40.