W poniedziałek 4 marca 2019 roku uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez studentów Wyższej Szkoły Bankowej z Poznania. Warsztaty były prowadzone w ramach lekcji "Podstaw przedsiębiorczości" i "Działalności gospodarczej".
Warsztat 1: CV i rozmowa rekrutacyjna - jak się wyróżnić?
Zdecydowana większość uczniów prędzej czy później wejdzie na rynek pracy, niektórzy w ciągu najbliższego roku (wraz z rozpoczęciem studiów). Umiejętność wyróżnienia się w procesie rekrutacji daje znaczącą przewagę nad innymi. Celem warsztatu jest omówienie wybranych elementów CV, rozmowy kwalifikacyjnej oraz wizerunku w Internecie. Uczniowie po warsztacie będą wiedzieć, jak na początku swojej kariery zawodowej wyróżnić się spośród innych kandydatów w tych trzech obszarach.
W programie:
CV - przeżytek czy przyszłość? Podstawowe błędy popełniane w CV (wybór zdjęcia, błędy językowe, wypełnianie rubryki "zainteresowania") oraz wskazówki, jak ich uniknąć.
Wizerunek w Internecie - gdzie szuka informacji przyszły pracodawca (Facebook, LinkedIn, Google etc.) oraz jak i po co dbać o wizerunek w wirtualnej rzeczywistości.
Rozmowa kwalifikacyjna - trzy elementy, dzięki którym można się wyróżnić.
Warsztat 2: Cyberprzemoc - jak się chronić?
Cybeprzemoc najdotkliwiej dotyka osoby młode. Podczas warsztatu omówione zostaną źródła przemocy w Internecie oraz zagrożenia z nią związane. Celem warsztatu jest uświadomienie słuchaczom, że cybeprzemoc może dotknąć każdego, a jej konsekwencje ponosi nie tylko ofiara i jej otoczenie, ale także sprawca. Uczniowie po warsztacie będą wiedzieć, skąd się bierze cyberprzemoc, jakie są zagrożenia z nią związane oraz jak się przed nią chronić.
W programie:
Źródła cyberprzemocy, definicja, przykłady. Porównanie różnych form agresji (np. kłótnia w kontakcie bezpośrednim i internetowym).
Zagrożenia związane z cyberprzemocą dla ofiary (psychiczne, społeczne, fizyczne) oraz sprawcy (prawne, zawodowe, psychiczne).
Ochrona przed przemocą w Internecie z perspektywy potencjalnych ofiar i świadków. Powody, dla których nie warto stosować cyberprzemocy.
Warsztat 3: Bloger, vloger, influencer - zawód czy hobby?
Coraz większe znaczenie w życiu i w biznesie ma obecność w Internecie. Blogosfera to przestrzeń, do której wchodzą nie tylko pasjonaci, ale także eksperci i firmy. Śledzą trendy, dzielą się wiedzą i opiniami, z którymi liczą się ich czytelnicy. Po warsztacie uczniowie będą wiedzieć, kim jest bloger, vloger, influencer; po co współcześnie zakłada się blogi, jak to robić skutecznie oraz jak zrobić pierwszy krok do własnego bloga czy vloga. W programie:
Bloger, vloger, influencer - kim jest i czym się zajmuje? Blogowanie jako zawód i jako hobby. Przykłady blogów, które są rozpoznawalne.
Po co zakładać blog? Cele osobiste i biznesowe.
Jak rozpocząć? Omówienie kilku pierwszych kroków niezbędnych do tego, aby założyć blog (cel, misja, wartości, nazwa, miejsce, Blogger vs Wordpress, koszty etc.)
Warsztat 4: Wystąpienia publiczne - jak się nie dać tremie?
Bez wątpienia jedną z kluczowych umiejętności w życiu społecznym i zawodowym jest umiejętność oddziaływania na innych poprzez skuteczne prezentacje i wystąpienia publiczne. Nabycie wprawy w mówieniu do innych wraz z opanowaniem tremy daje nam duże możliwości. Podczas warsztatu uczniowie dowiedzą się, jak się przygotować i jak panować nad mową ciała, aby trema była czynnikiem mobilizującym, a nie dezorganizującym wystąpienie.
Mamy nadzieję, że zdobytą podczas spotkań wiedzę uczniowie wykorzystają w przyszłości.