Zima to najtrudniejszy okres dla ptaków zimujących w naszej strefie klimatycznej. Gdy jest duży mróz i silny wiatr oraz pada śnieg, mają problem ze znalezieniem pokarmu.
Aby im pomóc należy sadzić odpowiednie gatunki drzew i krzewów, które dostarczają pożywnych owoców i nasion. Ptaki chętnie zjadają owoce jarzębiny, bzu czarnego, głogu, dzikiej róży, rokitnika. Można też zrobić karmniki i w nim zostawiać odpowiedni pokarm.
Dlatego też uczniowie Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu w miesiącach jesiennych wykonali na zajęciach praktycznych karmniki, które zostały umieszczone na terenie parku. A w okresie zimowym rozpoczęli akcję dokarmiania ptaków ziarnami zbóż oraz własnoręcznie przygotowanymi kulami tłuszczowymi.
Poprzez praktyczne działania ekologiczne uczniowie najlepiej dostrzegają znaczenie przyrody i środowiska dla człowieka, a także rozwijają umiejętności praktyczne wykonując elementy małej architektury ogrodowej.
Jeśli zdecydujemy się na urządzenie „ptasiej stołówki” musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
- Ptaki dokarmiamy dopiero, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej zera.
- Raz zaczętego dokarmiania nie należy przerywać, bo ptaki szybko przyzwyczajają się i nie szukają pokarmu same. Czekają przy karmniku, a to może kosztować je życie.
- Karmniki dla małych ptaków wieszamy daleko od gęstych krzewów (są one dobrą kryjówką dla kotów i innych drapieżników, które na nie polują), na wysokości co najmniej 150 cm od ziemi. Karmnik można też ustawić na parapecie.
- Nie należy dokarmiać ptaków na przeszklonych werandach lub tarasach (spłoszone ptaki uderzają w szybę).
- Karmnik powinien być osłonięty od wiatru, ale ptaki muszą mieć dobrą widoczność na wypadek zbliżającego się drapieżnika.
- Z karmnika trzeba regularnie usuwać resztki pokarmu i ptasie odchody.