W ramach zajęć praktycznych z analizy instrumentalnej uczniowie klasy piątej kształcący się w zawodzie technik analityk mieli okazję zapoznać się z zasadą działania oraz obsługą spektrofotometru UV-Vis – nowoczesnego urządzenia wykorzystywanego w laboratoriach chemicznych, środowiskowych i przemysłowych, który został zakupiony w ramach projektu „Zostań zawodowcem!"- wsparcie kształcenia zawodowego i ustawicznego w Powiecie Gostyńskim.
Podczas zajęć uczniowie wykonywali pomiary spektrofotometryczne roztworu wzorcowego siarczanu miedzi(II) – CuSO₄. Celem ćwiczenia było określenie zależności pomiędzy pochłanianiem promieniowania (absorbancją) a stężeniem roztworu zgodnie z prawem Lamberta-Beera.
W trakcie doświadczenia uczniowie: przygotowali roztwór wzorcowy CuSO₄ o określonym stężeniu. Wykonali pomiary absorbancji przy określonej długości fali. Opracowali wyniki w postaci krzywej wzorcowej, a następnie dokonali interpretacji wyników i analizy błędów pomiarowych.
Zajęcia pozwoliły uczniom na praktyczne zastosowanie wiedzy teoretycznej oraz na doskonalenie umiejętności pracy z nowoczesną aparaturą pomiarową, jaką jest spektrofotometr UV-Vis. Uczniowie mogli również przekonać się, jak istotną rolę odgrywa precyzja, dokładność oraz prawidłowe przygotowanie próbek w pracy analityka chemicznego.
Dzięki takim ćwiczeniom przyszli technicy analitycy zdobywają cenne doświadczenie, które przygotowuje ich do pracy w laboratoriach badawczych, kontrolnych i przemysłowych, gdzie stosowane są podobne metody analityczne.













