Ponad 300 dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wzięło udział w IV Pikniku Militarnym w Karolewie zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Gostyniu oraz Samorządowe Przedszkole „Pod Dębem” w Karolewie. 

Na ten wyjątkowy dzień dziecka przybyły dzieci z przedszkola w Karolewie i Pogorzeli oraz Szkoły Podstawowej w Borku Wielkopolskim. Podczas pikniku zaprezentowali się policjanci, strażacy, ratownicy wodni oraz wojsko. Nie zabrakło także maskotki Wielkopolskiej Policji sierżanta Pyrka.

IV Militarny Piknik dobiegł końca! 28 czerwca 2024 roku Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu wspólnie z Przedszkolem Samorządowym "Pod Dębem" w Karolewie zorganizowała Militarny Piknik dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. W imprezie wzięło udział ponad 300 dzieci z przedszkola w Karolewie i Pogorzeli oraz Szkoły Podstawowej w Borku Wielkopolskim.

Piknik rozpoczął się od ogłoszenia laureatów Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pn. „Bezpieczne dziecko w domu, przedszkolu i na podwórku”. Zwycięscy otrzymali nagrody rzeczowe z rąk Pani Dyrektor Przedszkola Samorządowego „Pod Dębem” w Karolewie Renaty Matelskiej oraz Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu insp. Pawła Wawrzyniaka.

Konkurencje i stanowiska z atrakcjami zaproszeni goście: Oddział Prewencji Policji w Poznaniu, Ogniwo Konne Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, Komisariat Wodny Policji w Poznaniu, Komenda Powiatowa Policji w Śremie, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny, 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy w Czerwińsku, 125 Batalion Lekkiej Piechoty w Lesznie, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej w Poznaniu, 6. Batalion Chemiczny Sił Powietrznych w Śremie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu, Ochotnicza Straż Pożarna w Karolewie, Borku Wlkp., i Szelejewie, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gostyniu, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Lesznie Drużyna Gostyń, Nadleśnictwo Piaski, Grupa Rekonstrukcyjna „Legio XXI Rapax”, PZU, Akademia Ruchu Zvinna, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło uczniów z klasy policyjnej w ZSR w Grabonogu, którzy aktywnie włączyli się przebieg pikniku, oraz uczniów klasy wojskowej z ZSOiZ w Krobi.

Piknik miał charakter edukacyjny i integracyjny. Stoisko Policji przygotowali policjanci z Gostynia, Poznania i Śremu. Dzieci miały okazję obejrzeć najnowsze policyjne radiowozy, quad i motocykl. Przy stoisku czekały na nich kolorowe pieczątki sierżanta Pyrka, edukacyjne klocki „nasze miasto”, alkogoogle, oraz oglądanie radiowozu i motocykli policyjnych. Technik kryminalistyki opowiadał o swojej pracy i pokazywał w jaki sposób zabezpiecza się dowody, a także wykonywał dzieciom odbitki linii papilarnych, Wyjątkowymi gośćmi byli policjanci z Ogniwa Konnego z KMP w Poznaniu, którzy konno eskortowali dzieci do przedszkola po zakończonym pikniku. Funkcjonariusz z Komisariatu Wodnego w Poznaniu zaprezentował radiowóz wykorzystywany do patrolowania terenów przywodnych oraz quad policyjny. Największą popularnością cieszyła się maskotka Wielkopolskiej Policji - się sierżant Pyrek, który uświetniała zabawę dzieciom.

Strażacy prezentowali wozy oraz mundury i sprzęt jakim posługują się podczas akcji ratowniczych. Były najnowsze wozy wykorzystywane do akcji gaśniczych. Milusińscy chętnie słuchali opowieści strażaków o akcjach. Przygotowane armatki wodne były oblegane przez najmłodszych.

Na imprezie obecna była drużyna WOPR Gostyń, która prezentowała swój sprzęt i uczyła dziecijak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.

Nie zabrakło także sprzętu wojskowego, takiego jak quady, opancerzone pojazdy oraz mundury i specjalistyczne kombinezony. Wojskowi zaprezentowali mini strzelnice i malowali dzieciom twarze pokazując na czym polega kamuflaż wojskowy.

IV Piknik Militarny organizowany przez Komendę Powiatową Policji w Gostyniu oraz Przedszkole Samorządowe "Pod Dębem" w Karolewie był z pewnością wspaniałą okazją dla dzieci do spędzenia czasu w ciekawy i edukacyjny sposób. Impreza ta na pewno pozostanie w pamięci najmłodszych uczestników, a także ich opiekunów, jako świetna zabawa i atrakcja z okazji Dnia Dziecka.

Źródło: https://gostyn.policja.gov.pl/wl4/aktualnosci/254055,IV-Militarny-Piknik-w-Karolewie.html