W dniu 18 października 2016 roku uczniowie klasy III i IV Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu na zaproszenie Dziekana Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - dr hab. Tomasza Kosiady uczestniczyli w Dniu Ogrodnika i Architekta Krajobrazu.
W tym szczególnym dniu dla wszystkich architektów i ogrodników młodzież wzięła udział w zajęciach i warsztatach laboratoryjnych zorganizowanych przez pracowników Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu:
1. Czy nasiona mogą być chore? Ćwiczenia opierały się na pracy z mikroskopami stereoskopowymi i biologicznymi. Uczniowie oglądali struktury grzybowe rosnące na powierzchni nasion a następnie wykonali 2-3 preparaty mikroskopowe, aby przyjrzeć się zarodnikom grzybów rodzajów Alternaria i Fusarium.
2. Analiza i waloryzacja krajobrazu wiejskiego. Warsztaty projektowe związane były z obecnie stosowanymi metodami oceny i waloryzacji wartości przestrzeni, wyróżnionymi ze względu na różne cele i kryteria oceny. Zajęcia obejmowały wybrane metody oceny jakościowej komponentów przestrzeni. W ramach zajęć uczniowie przeprowadzili waloryzację krajobrazu wybranego obszaru według kryteriów przydatności terenu do pełnienia określonej funkcji.
3. Projektowanie ogrodów. Warsztaty, na których zaprezentowano uczniom kilka podstawowych technik projektowania, zasad kompozycji oraz doboru roślin. Zajęcia obejmowały krótką prezentację multimedialną, warsztaty projektowe oraz prace indywidualne uczniów.
Rozpiętość działań architekta krajobrazu jest ogromna. Wymaga od niego wielostronnych uzdolnień i zainteresowań dlatego uczniowie ZSR w Grabonogu uczestniczą w różnych poza szkolnych formach doskonalenia.