W poniedziałek 20 września 2016 r. klasy drugie technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik i technik weterynarii wzięły udział w wycieczce dydaktycznej do Przedsiębiorstwa Rolniczo-Hodowlanego „GAŁOPOL” Sp. z o.o. w Gałowie.
Podczas spotkania z uczniami prezes Gałopolu, pan Marian Pankowski, omówił strukturę oraz funkcjonowanie Spółki, a także przedstawił wyniki produkcyjne gospodarstwa. Najważniejszym zadaniem przedsiębiorstwa jest hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka. Uczniowie ZSR w Grabonogu dowiedzieli się, że stałe podnoszenie wydajności możliwe jest dzięki nowoczesnym systemom utrzymania i żywienia zwierząt.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali zmodernizowane obory wolnostanowiskowe, obserwowali nowoczesne rozwiązania funkcjonalne. Obory wyposażone są w hale udojowe z pełnym systemem komputerowym. Wszystkie te inwestycje powodują w efekcie wzrost wydajności i jakości wyprodukowanego mleka.
Młodych rolników zainteresowała mechanizacja wielu prac w gospodarstwie oraz automatyzacja systemu żywienia. Zmechanizowaniu uległy czynności związane z usuwaniem i magazynowaniem obornika, w większym stopniu zabezpieczając ochronę środowiska. Wszystkie te inwestycje powodują w efekcie wzrost wydajności i jakości produktów Spółki.
Kolejnym punktem wycieczki było Stado Ogierów w Sierakowie. W pałacu powitano zwiedzających ciepłym posiłkiem. Następnie uczniowie zwiedzali zespół zabudowań Stada. Pałac otoczony jest sześciohektarowym parkiem w stylu angielskim z licznymi pomnikami przyrody. Na dziedzińcu postawiono dwa kamienie upamiętniające zwycięstwa w gonitwach ogierów Stada na przełomie XIX - XX w. Obok można podziwiać obelisk odsłonięty w 1979 r. z okazji 150 - lecia Stada najstarszego na ziemiach polskich. Nad głównym portalem widnieje tablica z okazji 100 - lecia istnienia Stada, która w 1939 r. została zdjęta i zakopana przez pracowników, jednak wróciła na swoje miejsce. Na stajni nr 1 znajdują się tablice upamiętniające czterech zasłużonych dyrektorów Stada.
Główne stajnie, zbudowane w XVII i XVIII w., stanowią zabytek obecnie zaadoptowany na powozownie. W powozowni znajduje się 50 powozów w tym 10 zabytkowych.
Na głównym dziedzińcu widnieją cztery 200 - letnie dęby, osłaniające płytę wystawową do prezentacji koni. Uczestnikom wycieczki zaprezentowano konie należące do różnych ras.
Wycieczka do Gałowa i Sierakowa była zgodna z zainteresowaniami i kierunkami kształcenia uczniów, wzbogaciła ich wiedzę na temat funkcjonowania dużego przedsiębiorstwa rolniczo-hodowlanego.